Pokúsim sa s vami podeliť o moje skúsenosti a skúsenosti mojich známych z rôznych krajín pri písaní motivačných listov. Motivačných listov som za svoju kariéru sezónnych, polo i plnoúvezkových angažmá napísal niekoľko a mnohokrát sa pošťastilo. Neviem, do akej miery za to môžu práve motivačné listy. Možno je to ako so športom - keď sa podarí výsledok, každý hral dobre.

Na internete je možné nájsť veľa vzorov a typov, po prečítaní ktorých sa človek môže cítiť zmäteno. Koncept motivačného listu by som preto zhrnul do 3 bodov. Predtým, než začnete písať, v hornej časti nezabudnite uviesť vaše meno a adresu. Pod zase meno a adresu osoby, ktorej píšete a dátum.

1. Povedzte, kto ste (študent, absolvent, záujemca) a úvodnou vetou spomeňte ako ste sa “o tejto výnimočne skvelej príležitosti” dozvedeli. Pridajte jeden srdečne úprimný verš o tom, aká skvelá je to príležitosť, alebo nezabudnite pochváliť inštitúciu, ktorá vám ju ponúka. Napr.: S dostupných zdrojov som sa dozvedel(a), že vaša spoločnosť predstavuje vo svojom obore špičku. Ak ste čitateľa svojimi riadkami primäli k pocitu hrdosti, gratulujem. Môžete prejsť k bodu číslo 2.
Poznámka: Pochvalný verš sa zvyčajne vyjadruje po tom, ako napíšete bod 2. Hovorí sa však, že ľudí skôr upútate vtedy, keď o nich nazačiatku prejavíte pozitívny záujem.

2. Ďalej píšete o sebe. Uveďte všetko, čo viete a čo dokážete. Tzn. vaše vzdelanie, predošlé pracovné príležitosti, schopnosti a vlastnosti. Tu je nutné dodržať jednu zásadnú vec. Musíte sa ukázať v čo najlepšom svetle tak, aby ste sa príliš nevychválili, zároveň však neboli príliš skromní. Poloha medzi týmito dvoma pomyselnými hranicami je určená povahou príležitosti, prípadne krajinou, kam list adresujete. Je všeobecne známe, že Američania a Angličania sa majú tendenciu chvastať. Pramení to z ich potreby byť čo najlepší. No nebojte sa, aby ste nepodliezli latku, keď vám takto konkuruje celý národ! Tým chcem povedať, že je nutné zachovať si zdravé sebavedomie a triezvo odhadnúť jeho dávkovanie. Napríklad, ak sa chystáte pracovať pre červený kríž, nepatrilo by sa pompézne spomínať, ako ste na minulej stáži vyťahovali nešťastné deťúrence z pazúrov osudu niekde vo vojnou postihnutej oblasti. Tiež naopak nie je vhodné uvádzať, že sa stránite ľudksým pohľadom keď idete robiť čašníka.

3. Záver. Tu skĺbite predošlé 2 body. Vhodným spôsobom sa snažte sformulovať 1-2 myšlienky o tom, čo by ste dali inštitúcii vy a čo príležitosť od nej vám. Niečo na štýl obrátenej verzie hitu: Keď mi ju dáte, neobanujete, lepšieho nenájdete...” Samozrejme, zase s mierou. Napr.: Táto pozícia by pre mňa znamenala možnosť adekvátne skĺbiť svoje osobnostné predpoklady a schopnosti, ktoré som získal(a) počas štúdia. Vždy som sa chcel(a) venovať starostlivosti o zvieratá a verím, že moje pôsobenie u vás bude prínosom aj pre váš útulok.

Nezabudnite, že motivačný list by nemal byť príliš dlhý, pretože by ste mohli stratiť pozornosť čitateľa. Neskracujte ho však na úkor vašich schopností, resp. znalostí.

Veľa štastia!

Tomáš Murgaš