Tu môžete nájsť odkazy na organizácie, ktoré vám pomôžu so štúdiom v zahraničí. Najčastejšie využívaný a aj najvýhodnejší je program Socrates/Erasmus. Najvýhodnejší z toho hľadiska, že počas vášho pobytu dostávate štipendium. Je to program vzniknutý v roku 1987, ktorý má za úlohu podporiť mobilitu študentstva. Je to vlastne medzinárodná výmenná sieť univerzít, na ktorých je možné odštudovať nejaký čas – zvyčajne semester. Nutné je však uviesť, že jeho informačné stránky sú neprehľadné a nájsť v nich informácie je také ľahké, ako jesť polievku vidličkou. V prípade, že chcete niekam cez erasmus ísť, je preto najlepšie kontaktovať štúdíjné oddelenie (podľa povahy jeho personálneho obsadenia rovno prodekana pre štúdium), prípadne oddelenie zahraničných vzťahov.

  • www.esn.org - je oficiálna stránka erasmu. Zistíte v nej všetko možné o tomto programe. Nezaručíme vám však, že to bude to, čo hľadáte.
  • esnuniba.emsa-ba.sk - podľa predošlého odkazu by to mala byť stránka kancelárie erasmu na Slovensku. Podľa všetkého sídlia na „Šafku“ v Právnickej fakulte UK. Mali by vám teda najlepšie pomôcť.


    Ďalšie možnosti štúdia za hranicami
  • www.saia.sk - portál venovaný poradenstvu o štúdiu v zahraničí. Podľa charakteru ich stránky by vám rozhodne mohli vyjsť v ústrety. Okrem erasmu ponúkajú množstvo ďalších možností ako sa vzdelávať mimo domov.
  • www.eurodesk.sk - ďalšia stránka, kde môžete nájsť možnosti štúdia vonku, stáže a takisto granty.
  • europa.eu/youth/ - európsky portál pre mládež. Obsahuje množstvo štúdijných príležitostí, stáží, pracovných ponúk a podobne. Slovenčina je v pravom stĺpčeku, piata od hora.

    Ak by ste však radšej zvolili status „free movera“, naše školstvo na vás nemyslí. Free mover je študent, ktorý sa rozhodne študovať na univerzite nachádzajúcej sa mimo siete Socrates/Erasmus. To znamená, že jednoducho oslovíte univerzitu, kde chcete študovať, splníte ich podmienky a môžete vycestovať. Bohužiaľ vám narozdiel od Rakúska alebo Českej Republiky tá naša nepreplatí nič. Ešteže je možné dohodnúť sa na štúdíjnom, aby vám aspoň uznali odštudované predmety. Nenechajte sa však odradiť a pri uvažovaní nad vysnívaným miestom znovu mrknite na odkaz „práca v zahraničí“. Takisto nie je žiadny zoznam univerzít, ktoré free moverov prijímajú. Najlepšie je preto zadať do googlu napr „freemover sweden“. Výsledky by mali byť uspokojujúce.





  •